Theme by The WP Club. Proudly powered by WordPress
Sport to zdrowie – tak brzmi popularna maksyma zachęcająca i motywująca do regularnej aktywności fizycznej. W praktyce jednak wielokroć dochodzi do paradoksów – polegają one na tym, że sport w wariancie wyczynowym, a nawet amatorskim może doprowadzić do trwałych uszczerbków zdrowotnych. Doskonałym przykładem tego rodzaju sportu jest popularna piłka nożna, której uprawianie może doprowadzić do wielu niebezpiecznych kontuzji. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy najpopularniejsze z nich. Zapraszamy do lektury!
Zanim dokonamy charakterystyki najpopularniejszych kontuzji w piłce nożnej, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego najpopularniejszy sport na świecie naraża zawodników na takie niebezpieczeństwa. Bynajmniej piłka nożna nie jest grą w szachy – jest to rodzaj sportu kontaktowego, w którym rywalizacja bardzo często opiera się o twardą walkę wręcz. Ryzykowne starcia wliczone są w przebieg meczu o czym przekonali się najwięksi piłkarze w historii kraju – Włodzimierz Lubański, Zbigniew Boniek, a nawet Robert Lewandowski. Ryzyko odniesienia określonej kontuzji najczęściej związane jest z boiskową pozycją – o ile napastnik zazwyczaj po meczu jest poobijany, o tyle bramkarz liczyć się musi ze wszelkiego rodzaju złamaniami spowodowanymi interwencjami, które na ogół kończąc się upadkiem. Skrzydłowi z kolei narażeni są na największe przeciążenia, stąd często pojawiają się u nich bóle mięśniowe. W naszym artykule postanowiliśmy kierować się zatem partiami ciała zaczynając rzecz jasna od tych dolnych…
A zatem – rozpoczynając od dołu nie sposób nie wspomnieć o stawie skokowym. Jest on umiejscowiony pomiędzy ścięgnem Achillesa, a kostką. Miejsce to ulega bardzo częstym urazom z powodu (jak sama nazwa wskazuje) skoczności zawodników walczących o górne piłki. Staw skokowy jest miejscem dźwigającym w trakcie lądowania cały ciężar ciała. Do najpopularniejszych defektów w tej strefie zaliczamy przeciążenie, skręcenie, nadwyrężenie oraz zwichnięcie.
Podążając w górę należy powrócić do wspomnianego już ścięgna Achillesa. Ścięgno to odpowiedzialne jest za udźwig ogromnych ciężarów z racji intensywnej pracy dolnych partii nóg. W trakcie meczu wielokrotnie można ujrzeć zawodników, którym przytrafiają się skurcze – ciekawostkę stanowi fakt, że pojawiają się one właśnie w okolicach tytułowego ścięgna. Jedną z najbardziej niebezpiecznych kontuzji piłkarskich jest zerwanie tego ścięgna. W takich sytuacjach piłkarze muszą liczyć się z przerwą wynoszącą co najmniej kilka miesięcy, wyjaśnia ekspert Allecco.
Górne partie ciała są mniej narażone na kontuzje przeciążeniowe, ale bardzo często zdarza się, że w momentach sytuacyjnych mogą wystąpić zdarzenia, które wyeliminują z gry na długie tygodnie. Przykładem jest rozcięcie łuku brwiowego, które zazwyczaj jest wynikiem walki o górną piłkę. Wtedy to mimowolnie zawodnicy wystawiają łokieć, a ten uderzając o łuk brwiowy przeciwnika może go narazić na rozerwanie. Podobnie rzecz się ma ze złamaniami szczęki oraz nosa, które w piłce nożnej wcale nie są rzadkością.