Theme by The WP Club. Proudly powered by WordPress
Szałwia znajduje nader szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także we współczesnej kosmetologii. Alternatywne formy obu tych dziedzin sprawiają, że coraz częściej korzystamy z cennych walorów wszelkich ziół. Jednym z najbardziej cenionych jest właśnie szałwia. W dzisiejszym artykule poznamy jej zastosowanie oraz najważniejsze właściwości. Zapraszamy do lektury!
Ciekawostkę stanowi fakt, że nazwa tytułowej rośliny wywodzi się od łacińskiego słowa „salvere” oznaczającego dobre zdrowie. Charakterystyczna budowa rośliny opiewa w podłużne liście pokryte od spodu meszkiem w kolorze szarozielonym. Nie jest to jednak jedyna cecha szczególna szałwii. Wyjątkowości nadaje jej charakterystyczny – kamforowy aromat oraz budowa kwiatostanu na który składają się w zależności od sezonu jasnofioletowe, bądź różowe kwiaty zebrane w kłosy.
Mimo wszystko, to głównie liście i naziemna część rośliny zawierają w sobie najcenniejsze dla zdrowia składniki. Pośród najważniejszych wyróżnić należy garbniki odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników oraz działanie bakteriobójcze oraz karnozol hamujący rozwój stanów zapalnych. Ponadto w składzie szałwii znajduje się karoten stanowiący naturalny antyoksydant będący prowitaminą dla witaminy A. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o pozostałych witaminach zawartych głównie w cennym olejku eterycznym. Zaliczamy do nich m.in. witaminy B1, C oraz P. Do innych składników szałwii zaliczamy również mikroelementy, kwasy organiczne, żywice oraz flawonoidy posiadające właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Wymienione wyżej składniki cechują się działaniem ściągającym oraz przeciwzapalnym. Specjaliści zwracają także uwagę na działanie rozkurczowe i żółciopędne. Do innych właściwości szałwii zaliczamy :
– działanie przeciwcukrzycowe
– działanie przeciwpotne
– działanie uspokajające
– działanie moczopędne
Najczęściej szałwia występuje w postaci naparu oraz nalewki. Wówczas walnie przyczynia się do usprawnienia pacy układu pokarmowego, wzmocnień i regulacji czynności wątroby, redukcji stopnia potliwości, obniżenia poziomu cukru we krwi, zmniejszenia laktacji po zaprzestaniu karmienia piersią oraz regulacji zaburzeń miesiączkowania. Szałwię można także stosować w formie zewnętrznej – pod postacią kompresów i okładów. Wówczas pozytywnie wpłynie na owrzodzenia, oparzenia, odmrożenia, użądlenia owadów, stany zapalne jamy ustnej i błon śluzowych, a także schorzenia dziąseł, choć w przypadku ostatnich dolegliwości wskazana jest forma płukanek. Ciekawostką jest fakt, że szałwia ze względu na swe liczne wartości odżywcze coraz częściej stosowana jest w sztuce kulinarnej. Jej właściwości doceniane są przede wszystkim przez dietetyków oraz szefów kuchni. Można ją nabyć np. na https://www.allecco.pl/szalwia-30-tabl.html.