Theme by The WP Club. Proudly powered by WordPress
Jeden z największych kompozytorów w historii muzyki klasycznej stwierdził, że najpiękniejszym instrumentem jest ludzki głos. O struny głosowe stanowiące jego serce należy zatem dbać o wiele bardziej szczegółowo, niż o instrumenty takie jak gitara, skrzypce, czy dęciaki. W związku z ową troską rodzi się pytanie – w jaki sposób skutecznie dbać o nasze struny głosowe? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Mechanizm strun głosowych
Jednym z nader alarmujących schorzeń jest nadwyrężenie strun głosowych. Zanim jednak omówimy ową przypadłość, warto zdefiniować sam głos. Jest to wariant zjawiska akustycznego, którego mechanizm nie jest przesadnie skomplikowany. Wydając dźwięki wprawiamy w drgania więzadła głosowe zwane także fałdami głosowymi. Owe fałdy w sposób rytmiczny i dynamiczny zbliżają i oddalają się od siebie, zaś wydychane powietrze przechodzące przez powstałe w ten sposób szczeliny daje zaczątek tzw. fali głosowej. Czym jest fala głosowa? To rodzaj fali akustycznej, czyli zaburzenia gęstości oraz ciśnienia w postaci fali podłużnej z towarzyszącym drganiem cząsteczek ośrodka. Ów mechanizm sprawia, że drgania te oraz ich częstotliwość są niepowtarzalne. W praktyce oznacza to, że nasz instrument pod postacią głosu – ton, barwa, a nawet poziom głośności jest unikalny dla każdego człowieka.
Głos i bezgłos w formie schorzenia
Najpopularniejszą przyczyną utraty głosu, zmiany jego barwy i częstotliwości, których źródła należy szukać w tytułowych strunach głosowych są infekcje górnych dróg oddechowych. Te najpoważniejsze – infekcje całej błony śluzowej i krtani prowadzą do tzw. efektu bezgłosu. Zwykłe zapalenie, któremu towarzyszy ból gardła, jego podrażnienie oraz nierzadko zwiększona temperatura ciała jest stosunkowo proste do wyleczenia. Wystarczy zimne napoje gazowane zmienić na letnie – bez gazu. Tabletki do ssania, bądź preparaty w postaci aerozolu powinny w kilkanaście minut przywrócić odpowiednią kondycję głosowych strun. Na szczęście istnieje jeszcze kilka innych – skutecznych i w pełni naturalnych metod na dbałość o nie.
Popularne leki, które mogą pomóc przy chorym gardle:
Co na to specjaliści?
O metody na zadbanie o struny głosowe zapytaliśmy specjalistę – Ryszarda Kumorka. Oto fragment jego wypowiedzi :
„Istnieje kilka sposób na zminimalizowanie ryzyka związanego z nadwyrężaniem strun głosowych, które może prowadzić do infekcji oraz stanów zapalnych. Unikanie kurzu, kawy, mocnej herbaty, alkoholu i papierosów z pewnością wpłynie pozytywnie na kondycję strun głosowych. Warto pamiętać o unikaniu klimatyzowanych wnętrz, zadbaniu o odpowiedni stopień wilgotności powietrza i generalnie – unikaniu stresów. Wbrew pozorom komfort oraz wypoczynek bardzo mocno wpływa na stan naszego głosu…”
Zaniedbanie nawracających schorzeń oraz infekcji może prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. W skrajnych przypadkach może to być nawet całkowita i nieodwracalna utrata głosu. Warto pamiętać, że struny głosowe dają nam ogrom możliwości o których niekoniecznie pamiętamy.