Theme by The WP Club. Proudly powered by WordPress
Medycyna podzielona jest na wiele działów, dzięki czemu dokładniej może zająć się opisem i klasyfikacją ciała ludzkiego. Analogicznie podzielone są szpitale i ośrodki zdrowia, w których wyróżnia się kolejno: oddziały oraz przychodnie. Jedną z takich przychodni specjalistycznych jest ortopedia. Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i urazów związanych z narządami ruchu. Ortopedia obejmuje swoim zakresem nie tylko dolegliwości związane z nieprawidłowo funkcjonującym układem szkieletowym (bez kości czaszki), ale związana jest również z zaburzeniami objawiającymi się w obszarze mięśni, więzadeł, stawów, nerwów i ścięgien.
Kim jest ortopeda?
Lekarz ortopeda diagnozuje i leczy choroby narządu ruchu. Ortopedia ma bardzo szeroki zakres, zajmuje się między innymi: zmianami zwyrodnieniowymi, wadami postawy, stanami zapalnymi w obrębie narządów ruchu, uszkodzeniami nerwów obwodowych, schorzeniami układu mięśniowego, chorobami metabolicznymi. (https://semperfortis.pl/poradnie/ortopedia/uslugi/) Ortopedia jest również mocno związana z inną dziedziną medycyny, którą jest traumatologia (chirurgia urazowa). Jej odgałęzienie zajmuje się z kolei diagnozowaniem i leczeniem, także operacyjnym, różnych urazów (skręceń, złamań, zwichnięć stawów, więzadeł, kości i ścięgien).
Jakie choroby diagnozuje ortopeda?
Wiadomo już, że ortopeda zajmuje się diagnozą, a także leczeniem różnych chorób narządów ruchu. Oto najczęstsze choroby, z którymi spotyka się ten lekarz:
– choroby kręgosłupa (m.in. dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przepuklina dyskowa),
– wady postawy (m.in. lordoza, skolioza, kifoza, paluch koślawy),
– choroby biodra (m.in. choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego),
– choroby zapalne kości i stawów,
– nowotwory kości,
– różnego rodzaju urazy narządów ruchu (zwichnięcia, złamania, skręcenia, uszkodzenia łąkotek, niestabilność rzepki),
– wady wrodzone (m.in. wrodzona dysplazja stawu biodrowego).
Najczęstsze metody leczenia stosowane w ortopedii to: farmakologia, skierowanie do fizjoterapeuty oraz leczenie zachowawcze (unieruchomienie np. stawu).
Przy współpracy: https://semperfortis.pl/